Van de bestuurstafel – Het prijsplafond
Vorig jaar werden we allemaal geconfronteerd met enorme onrust over de zeer hoge energieprijzen met daaraan gekoppeld de hoge maandlasten. Ondernemers die jaren van vader op zoon hun bedrijf runden hebben zelfs de deur moeten sluiten.
Iedereen nam maatregelen om het aantal m³ gas en kWh elektriciteit wat naar beneden bij te stellen.
Voor dit jaar is het prijsplafond het sleutelwoord, maar hoe werkt dat en hebben we er allemaal wat aan?
Al snel kwam er van de bevolking reactie, een plafond van 1200 m³ gas en 2900 kWh stroom in 2023, daar komen mensen met een warmte pomp en blokverwarming, elektrische auto met laadpalen, scholen, kantoren etc. ver boven.
Het prijsplafond is gekoppeld aan de jaarrekening, iedereen heeft dus persoonlijk prijsplafond .
Het deel vanaf 1 januari tot je jaarafrekening wordt bij elkaar opgeteld. Is je verbruik minder dan betaal je het tarief van het prijsplafond, zit je daar boven dan betaal je het tarief zoals afgesproken in je contract.
Voor iedere maand berekent het energiebedrijf een maximum aan verbruik dat in de wintermaanden veel meer is dan in de zomer.
Voor bewoners met zonnepanelen is het nog steeds onduidelijk.
Al met al is het voor velen van ons een wirwar aan regels hoe alles in elkaar zit; menigeen zit met vragen. Vanuit de overheid komt geen eenduidig geluid.
We zullen het er mee moeten doen. Nu merk je dat zolang er één machthebber is, het gras niet groen wordt.
Elektriciteit, gas en water ingrediënten voor een basisleven
Nu ervaren we de nadelen ervan dat is niet voor even
We leven in een land vol windmolens voor elektriciteit
Die dingen streven eendrachtig naar beweeglijkheid.
In huis druk je op een knop en ze bewegen
Die laten zich bruikbaar op hun manier licht geven
Gastransitie, schone energie we moeten wat slikken
Tot we in de zonnepanelen en windmolens stikken.
Het Noorden heeft jarenlang veel gas gegeven
Zoveel dat de grond ervan is gaan beven
Zowel het één als het ander ontberen we nu, dat is een gegeven
De prijzen zijn daardoor de pan uitgerezen.
Laten we hopen dat het in de toekomst weer terug keert naar normaal. Dan wordt het hopelijk voor velen niet fataal.
Mariet Wit